NAVIGÁCIA
 
TECHNICKÉ ÍNFORMÁCIE
 

ARZÉN

Korene skupiny siahajú do polovice 80. rokov minulého storočia, pričom začínala ako heavy metalové zoskupenie. Od tej doby sa veľa zmenilo, kapela  prešla mnohými personálnymi zmenami, ale poctivé jadro a rockový zvuk ostali  skupine dodnes.

V roku 1995 formácia mapuje svoje päťročné úsilie a vydáva  Demo výber 90 – 95 . O tri roky neskôr (1998) vychádza debutové CD pod názvom Arzén. To sa už tvorba skupiny uberá svojou vlastnou cestou; ovplyvnená je  terchovským folklórom a tieto prvky vkladá do svojej pôvodnej tvorby. Známa bola spolupráca s ľudovou hudbou bratov Muchovcov, ktorá s ňou nahrala  pieseň Boli to ručičky... Následne bol k skladbe nakrútený aj videoklip. Arzén a Muchovci odohrali množstvo koncertov,  prezentovali sa v médiách a na rôznych podujatiach. Spojenie rocku a folklóru ukázalo skupine novú cestu a v roku 2000 vychádza jej druhé CD  Ešte raz... K spolupráci na tejto platni si hudobníci tentoraz prizvali progresívnu  terchovskú folklórnu skupinu  Nebeská muzika. Vznikla tak zaujímavá kooperácia a fúzia ponúka už klasickú  rockovú hudbu s folklórnymi motívmi, ale v akustickej verzii. Spolupráca s  Nebeskou muzikou pokračuje dodnes a skupiny sporadicky aj koncertujú.

Hoci z pohľadu  Arzénu tvorí žánrové gro spojenie rocku a folklóru, skupina má aj inú  hudobnú  tvár. Ide o vlastné rockové skladby s pôvodnými textami, ale aj  textami iných autorov. Kapela sa tiež  venuje zhudobňovaniu básní od slovenských  autorov ( P. Ušák Oliva, Ján Frátrik, Ján Smrek, Andrej Žarnov, Marián Grupač a iní). Napríklad titulný text k CD Zhasínania napísal spisovateľ M. Grupač. S týmto programom sa Arzén realizuje najmä na rozličných vernisážach, seminároch, výstavách... Naznačené hudobné spojenia, či už  básnické, rockové alebo folklórne, môžete počuť na všetkých albumoch skupiny. Výnimku  tvorí CD  Na skle maľované, keď Arzén dostal ponuku nahrať a prearanžovať známy muzikál „na vlastný obraz“. Vzniklo to vďaka významnému vkladu dvoch  protagonistov kapely, a to speváka Jara Gaža, ktorý hrá v predstavení Mestského  divadla v Žiline titulnú postavu Jánošíka, a gitaristu Paľa Cabadaja, ktorý sa zas pod  muzikál podpísal ako hudobný aranžér. Keďže má skupina k tomuto predstaveniu veľmi blízko, niektoré skladby využíva aj vo svojom repertoári  a, samozrejme, hráva ich tiež na koncertoch.

V roku 2008 vydali chalani svoj šiesty album S  tebou či bez teba. Arzén Naďalej ostáva verný svojmu žánru a okrem balád a štylizovaných terchovských skladieb na platni možno počuť aj  experimentovanie, rockový temperament alebo inštrumentálku. Skupina  Arzén aktívne koncertuje a v poslednom období odohrala množstvo vystúpení na festivaloch doma i v zahraničí (USA. Poľsko, Česká republika, Maďarsko).     
 
PROJEKTY ČLENOV 
 
OFF - Jaro Gažo
Facebook
Soundcloud

CABO - Palo Cabadaj
Facebook

ŠKOLA ŽIVOTA - Jaro Gažo
www.skolazivota.sk

DAIRA - Igor Klein
www.daira.sk

AKO DOMA - Miro Fedor
www.akodoma.sk
 
 
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.