NAVIGÁCIA
 

ARZÉN

Skupina Arzén je na slovenskej hudobnej scéne prítomna už tri desaťročia a v roku 2018 oslavuje svoje ťažko uveriteľné 35. narodeniny. Korene skupiny siahajú do polovice 80. rokov minulého storočia, pričom začínala ako heavy metalové zoskupenie. Od tej doby sa veľa zmenilo, kapela  prešla mnohými personálnymi zmenami, ale poctivé jadro a rockový zvuk ostali  skupine dodnes.

V roku 1995 formácia mapuje svoje päťročné úsilie a vydáva  Demo výber 90 – 95. O tri roky neskôr (1998) vychádza debutové CD pod názvom Arzén. To sa už tvorba skupiny uberá svojou vlastnou cestou; ovplyvnená je  terchovským folklórom a tieto prvky vkladá do svojej pôvodnej tvorby. Známa bola spolupráca s ľudovou hudbou bratov Muchovcov, ktorá s ňou nahrala  pieseň Boli to ručičky... Následne bol k skladbe nakrútený aj videoklip. Arzén a Muchovci odohrali množstvo koncertov,  prezentovali sa v médiách a na rôznych podujatiach. Spojenie rocku a folklóru ukázalo skupine novú cestu a v roku 2000 vychádza jej druhé CD Ešte raz... K spolupráci na tejto platni si hudobníci tentoraz prizvali progresívnu  terchovskú folklórnu skupinu  Nebeská muzika. Vznikla tak zaujímavá kooperácia a fúzia ponúka už klasickú  rockovú hudbu s folklórnymi motívmi, ale v akustickej verzii. Spolupráca s  Nebeskou muzikou pokračuje dodnes a skupiny sporadicky aj koncertujú. 

Hoci z pohľadu  Arzénu tvorí žánrové gro spojenie rocku a folklóru, skupina má aj inú  hudobnú  tvár. Ide o vlastné rockové skladby s pôvodnými textami, ale aj  textami iných autorov. Skupina sa tiež  venuje zhudobňovaniu básní od slovenských  autorov ( P. Ušák Oliva, Ján Frátrik, Ján Smrek, Andrej Žarnov, Marián Grupač a iní) ku ktorým hudbu, ako aj prevážne k ostatným skladbám kapely napísal skladateľ, textár a gitarista Paľo Cabadaj. Napríklad titulný text k CD Zhasínania napísal spisovateľ M. Grupač. S týmto programom sa Arzén realizuje najmä na rozličných vernisážach, seminároch, výstavách... Naznačené hudobné spojenia, či už  básnické, rockové alebo folklórne, môžete počuť na všetkých albumoch skupiny. Výnimku  tvorí CD Na skle maľované, keď Arzén dostal ponuku nahrať a prearanžovať známy muzikál „na vlastný obraz“. Vzniklo to vďaka významnému vkladu dvoch  protagonistov kapely, a to speváka Jara Gaža, ktorý hrá v predstavení Mestského  divadla v Žiline titulnú postavu Jánošíka, a gitaristu, skladateľa Paľa Cabadaja, ktorý sa zas pod  muzikál podpísal ako hudobný aranžér. Keďže má skupina k tomuto predstaveniu veľmi blízko, niektoré skladby využíva aj vo svojom repertoári  a, samozrejme, hráva ich tiež na koncertoch.

V roku 2008 vydali chalani album S  tebou či bez teba v r. 2011 Odpovede a v decembri 2017 vydala kapela v poradí svoje ôsme cd Teraz nám vyhráva. Arzén Naďalej ostáva verný svojmu žánru. Okrem balád a štylizovaných terchovských skladieb v tvorbe skupiny možno počuť aj  experimentovanie, rockový temperament s ľudovými prvkami alebo inštrumentálku. Samozrejme jedná sa prevážne o pôvodnú autorskú tvorbu či už hudobnú alebo textovú. Skupina  Arzén aktívne koncertuje a v poslednom období odohrala množstvo vystúpení na festivaloch doma i v zahraničí (USA. Poľsko, Česká republika, Maďarsko).

     
 
TECHNICKÉ ÍNFORMÁCIE
 
  Created by www.elprins.sk. ADALUNA c.m.s. (c) 2010. All rights reserved.